Jakie mogą być przyczyny?

Zanieczyszczenie środowiska, nieodpowiednia pielęgnacja, nadmierna ilość promieniowania słonecznego, solarium, przegrzanie i suchość pomieszczeń, stres, zanieczyszczenia kurzem i pyłem, oddziaływanie włókien sztucznych na skórę, nieprawidłowe odżywianie się oraz brak ruchu.

Jak rozpoznać?

Uczucie pieczenia, mrowienia, ściągania, świądu, łuszczenie się skóry, uczucie kłucia, napięcie, rumień, a także powstawanie krostek.

Czego unikać?

Wszystkiego, co drażni – np. wody, mydła. Należy zwracać uwagę na obecne w kosmetykach konserwanty, alergeny, kwasy owocowe, zapachy, silnie działające substancje aktywne.

Kto może mieć taki problem?

Każdy. Wrażliwa skóra może być nie tylko sucha, naczynkowa, ale również tłusta i trądzikowa. Szczególnie wrażliwa jest skóra osób chorujących na AZS (atopowe zapalenie skóry).

Jak dbać o taką skórę?

Odbudować płaszcz hydrolipidowy, dostarczyć substancji odbudowujących go (ceramidy, lipidy) oraz wiążących wodę w skórze. W przypadku skóry suchej i wrażliwej ze skłonnością do AZS stosować tzw. emolienty. Dietę wzbogacić w warzywa i owoce bogate w witaminy, spożywać tłuszcze roślinne, pić wodę.

Skóra ta jest niezwykle wrażliwa na zmiany temperatury, dlatego powinno się ją odpowiednio chronić zimą (na mróz krem ochronny półtłusty) i latem (krem z filtrami UVA/UVB).

Jak i czym myć?

Nie używać wody i mydła. Polecane: płyny micelarne, emulsje przeznaczone do skóry wrażliwej, a w przypadku skóry suchej i wrażliwej oraz ze skłonnością do AZS także emolienty.

Tonizowanie

Tonik bez alkoholu, nawilżający lub łagodzący.

Kremy, maseczki

Kremy bogate w składniki łagodzące i wzmacniające nawilżenie skóry, np. alantoina, mocznik, panthenol. W przypadku skóry wrażliwej suchej ważne są również składniki takie jak oleje roślinne, masło shea, lipidy. Serum z zawartością składników łagodzących podrażnienia. Maseczki stosować dwa razy w tygodniu.

Peeling

Wskazany wyłącznie enzymatyczny.

Wybrana zakładka zawiera informacje dla lekarzy, farmaceutów i techników farmacji. Serwis ceraplus.pl wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego poniżej.
Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Anuluj.