Jakie mogą być przyczyny?

Zbyt cienki, uszkodzony płaszcz lipidowy, który traci swoje właściwości ochronne i nie zapobiega utracie wody. Skóra tego typu może być uwarunkowana genetycznie. Cera staje się sucha z powodu stanów chorobowych lub niekorzystnych czynników środowiska. U wielu osób występuje w podeszłym wieku jako efekt zmienionej gospodarki hormonalnej.

Jak rozpoznać?

Skóra ściągnięta, łuszcząca się, cienka, mało elastyczna, silnie napięta i pozbawiona blasku. Uczucie nieprzyjemnego kłucia, swędzenia, chropowatości i szorstkości. Mogą występować przebarwienia i sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych. Skóra reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę i warunki atmosferyczne. Wcześnie pojawiają się pierwsze zmarszczki wokół oczu, ust i na szyi.

Czego unikać?

Niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym nadmiernej ekspozycji na słońce, wiatr i mróz. Unikać agresywnych detergentów i wody, szczególnie do mycia twarzy. Skóra sucha jest niezwykle wrażliwa na zmiany temperatury, dlatego powinno się ją odpowiednio chronić zarówno zimą, jak i latem.

Kto może mieć taki problem?

Każdy, jednak cera sucha bywa też objawem szeregu chorób, m.in. atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, cukrzycy albo skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków. Często występuje u osób w podeszłym wieku.

Jak dbać o taką skórę?

Odpowiednia pielęgnacja kosmetykami przeznaczonymi do skóry suchej, na dzień koniecznie z filtrami UV. Dieta z dużą ilością warzyw i owoców bogatych w witaminy, w tym A (marchew, brokuły, pomarańczowe owoce – melon, pomarańczowe i zielone warzywa, tran, masło, jaja, wątroba) oraz tłuszcze roślinne zawierające kwasy omega 3 i 6 (olej lniany, oliwa z oliwek). Wskazane jest picie dużej ilości wody.

Jak i czym myć?

Płyny micelarne, delikatne mleczka lub specjalne emulsje do skóry suchej.

Tonizowanie

Toniki bezalkoholowe, silnie nawilżające, łagodzące.

Kremy, maseczki

Kremy, maseczki, serum bogate w składniki odbudowujące płaszcz hydrolipidowy – naturalne oleje, ceramidy, lipidy, peptydy, algi, witaminy, NNKT, kwas hialuronowy, glicerynę, mocznik. Maseczki stosować 2-3 razy w tygodniu, regularnie używać serum.

Peeling

Wskazane jest regularne stosowanie peelingu, najlepiej enzymatycznego.

Wybrana zakładka zawiera informacje dla lekarzy, farmaceutów i techników farmacji. Serwis ceraplus.pl wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego poniżej.
Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Anuluj.