Jakie mogą być przyczyny?

Najczęściej są to uwarunkowania genetyczne, ale skóra mieszana może być także następstwem stosowania zbyt wielu niewłaściwie dobranych kosmetyków.

Jak rozpoznać?

Cechują ją dwa rodzaje cery: jedne partie są suche, inne tłuste. Najczęściej partią tłustą jest strefa T, czyli środkowy pas: czoło, nos, broda. Partią suchą są z kolei boki twarzy – rzadko odwrotnie. Charakterystyczna jest skłonność do łojotoku w strefie T, nieprawidłowa reakcja na wodę i mydło – podrażnienie, zaczerwienienie, uczucie pieczenia i napięcia skóry.

Czego unikać?

Intensywnego wysuszania i odtłuszczania, mycia agresywnymi mydłami o zasadowym pH. Niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym nadmiernej ekspozycji na słońce, wiatr i mróz.

Kto może mieć taki problem?

Wszyscy, bez względu na wiek.

Jak dbać o taką skórę?

Pielęgnacja jest trudna i pracochłonna – należy postępować jak z dwoma rodzajami cery. Strefę T pielęgnujemy jak cerę tłustą, natomiast boki jak cerę odwodnioną. Unikamy wody i mydła do mycia twarzy. Tłuste kremy stosujemy jedynie na suche partie. Unikamy peelingów ziarnistych. Odpowiednia dieta – lekka, bez ostrych przypraw, bogata w warzywa i owoce.

Jak i czym myć?

Żele i płyny micelarne przeznaczone do cery mieszanej.

Tonizowanie

Mgiełki do twarzy nawilżające skórę oraz toniki bezalkoholowe do odświeżania twarzy w ciągu dnia i zmywania nadmiaru sebum.

Kremy, maseczki

Na dzień krem matujący, a na noc krem złuszczający z kwasami owocowymi, regulujący pracę gruczołów łojowych. Strefę suchą natłuszczamy, omijając tłuste partie twarzy. Obie strefy nawilżamy.

Peeling

Peeling z kwasami owocowymi lub peeling enzymatyczny, który przyspiesza złuszczanie naskórka, reguluje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza cerę i poprawia nawilżenie skóry.

Wybrana zakładka zawiera informacje dla lekarzy, farmaceutów i techników farmacji. Serwis ceraplus.pl wymaga potwierdzenia oświadczenia widocznego poniżej.
Jeśli nie spełniasz wymienionych warunków, kliknij przycisk Anuluj.